Szafy kartotekowe – porządek w dokumentach

W każdej przychodni zarejestrowana jest spora liczba pacjentów. Każdy chory ma prowadzoną dokumentację związaną z historią choroby, zabiegami medycznymi, skierowaniami na badania lub na leczenie specjalistyczne. Koperta wraz z dopinanymi kolejnymi kartami przy każdej wizycie pacjenta musi być bezpiecznie przechowywana i w miarę szybko odnajdywana przy następnym zapisie na wizytę.

Najlepszy sposób na porządek w dokumentach

Wszystkie zapiski lekarza umieszczane w karcie choroby pacjenta są pospinane i dodatkowo włożone do papierowej obwoluty. Koperta ta jest podpisana imieniem i nazwiskiem, ewentualnie dodatkowymi danymi. Chronologiczne przechowywanie takich kart jest bardzo wygodne, gdyż łatwo można żądaną kartę odnaleźć. Kwestia jest tylko tego typu, iż musimy mieć odpowiedni regał, który wszystkie karty pomieści. Najlepsze do tego celu są szafy kartotekowe.

Mając taki regał do dyspozycji, oszczędzamy czas i chronimy się przed niepożądanym bałaganem. Każdy regał wyposażony jest w szufladki wielkości odpowiadającej rozmiarowi koperty. Ponieważ szufladki są bardzo często wysuwane każdego dnia, muszą być solidnie wykonane. Do stelaży umocowanych do boku szafki dołożone są kółka, które dodatkowo wspomagają wysuwanie szufladki. Szafy kartotekowe produkowane są w różnych wysokościach w zależności od zapotrzebowania.

W razie krzywej podłogi bez problemu wypoziomujemy takie szafki kartotekowe, ponieważ mają one regulowane stopki. Dzięki temu szuflady zawsze dobrze się zasuwają i odsuwają. Nie ma też obawy, że szafka niepostrzeżenie wysunie się sama, bądź wypadnie, gdyż prowadnice są wyposażone w blokady zabezpieczające przed wypadnięciem. W razie potrzeby stopki regulacyjne możemy wykręcić całkowicie. Regały są łatwo ustawne, ponieważ są jednorzędowe w pozycji pionowej.

Materiał 

kartoteki

Jeszcze całkiem niedawno w przychodniach i placówkach medycznych były używane kartoteki drewniane. Obecnie wykonuje się je z metalu. Dzięki temu są łatwiejsze w utrzymaniu higieny. Łatwo się je myje lub odkaża. Środki dezynfekujące nie rozmiękczają powierzchni szafki. Metal, z którego zbudowane są szafy kartotekowe, jest polakierowany farbą proszkową. Dzięki temu pokrycie lakierem jest bardzo dokładne, nie ma żadnych prześwitów metalu, a to z kolei czyni szafę odporną na korozję. 

Materiał ten nie wygina się pod ciężarem przechowywanych dokumentów. Ciężar, jaki szuflada jest w stanie utrzymać, w zależności od jej pojemności waha się od nieznacznego ciężaru aż do 80 kg. Kupując taki regał z szufladami, zwróćmy uwagę na ciężar nośności szuflady i dopasujmy do ciężaru rzeczy, które będziemy w nich przechowywać.

Zastosowanie

Szafy kartotekowe mają szerokie zastosowanie. Poza omówionymi kartotekami medycznymi szafy te sprawdzą się w biurach rachunkowych, w księgowości, w każdym zakładzie pracy, a nawet w domu. Szafy mają różną ilość szuflad, dzięki temu mogą posłużyć do każdej działalności. Szafy w różnych kolorach mogą nadać odpowiedni klimat w danym pomieszczeniu.

Najczęściej możemy spotkać szafki w kolorze popielatym i kremowym, ale zdarzają się także w innych barwach. Oprócz gamy kolorystycznej możemy wybrać rozmiar szuflady. Do dyspozycji mamy formaty np. A4, A5, A6, B6 oraz do przechowywania płyt CD. Są również takie szafy, które oprócz szuflad mają półki na segregatory. Półki te dodatkowo zamykane są przez skrzydłowe drzwiczki.

Szuflady możemy oznakować, by się nie pogubić, gdzie co jest. Jeśli potrzebujemy szafy z szufladami pod biurko lub stół, doskonale sprawdzi się tzw. kontener. Jest on bardzo praktyczny, posiada kółka, łatwo więc można go wysunąć spod biurka i z powrotem wsunąć. Można przestawiać z miejsca na miejsce bez angażowania zbytnio swych mięśni i kręgosłupa.

Metalowe szafki kartotekowe  odporne na zalanie płynami nie ulegają korozji. Metoda malowania proszkowego pokrywa powierzchnię całkowicie, wciskając się we wszystkie możliwe zakamarki. Solidne i funkcjonalne szafy znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy zachować porządek w dokumentach.